A Nem adjuk Szerbiát! elnevezésű nagygyűlés második napját Belgrádban rendezték meg, amelyre egész Szerbiából, valamint a környező országokból is érkeztek résztvevők. Radivoj Debeljački, Szenttamás polgármesterének vezetésével több mint 500 szenttamási, turiai és nádaljai lakos vett részt az eseményen, akik Szerbiát és Aleksandar Vučić elnököt támogatták.

A szombati napon, a Sándor király sugárúton felállított szenttamási standnál az aktivistákhoz csatlakoztak a Ruka spasa egyesület, valamint a községi nyugdíjasegyesület képviselői is. A standnál hagyományos vajdasági specialitásokat kínáltak, így az érdeklődők megízlelhették az alföldi konyha jellegzetes ételeit.

Szerbia elnöke, Aleksandar Vučić beszéde elején megköszönte mindenkinek a „csodálatos napot és a hatalmas támogatást”.

Vučić elnök felolvasta a követeléseket:

  1. A Nem adjuk Szerbiát” nagygyűlésén összegyűlt polgárok követeljük, hogy az ügyészség alkotmányos és törvényes hatásköre keretében haladéktalanul indítson eljárásokat a rend és a béke helyreállítása érdekében. Követeljük, hogy az alkotmány és a törvények tisztelete maradéktalanul érvényesüljön, biztosítva Szerbia és polgárainak biztonságát, valamint azt, hogy az állami intézmények visszakerüljenek a polgárokhoz, mint a népszuverenitás valódi hordozóihoz.
  2. Állapítsák meg a jogi felelősséget mindazok esetében, akik részt vettek a polgárok elleni vandál támadásokban a békés megmozdulások során – különös tekintettel a niši események felbujtóira.
  3. Minden tanulónak és egyetemistának biztosítani kell a tanulás lehetőségét, amennyiben szeretné.
  4. Azonosítsák azokat az elkövetőket, felbujtókat és bűnrészeseket, akik támadásokat hajtottak végre létfontosságú létesítmények és intézmények ellen.
  5. Meg kell akadályozni minden olyan tevékenységet, amely önkényesen megbénítja a gazdasági működést és akadályozza a polgárokat mindennapi életük folytatásában.

 

„Végtelen és hatalmas köszönet ezért a csodálatos napért. Köszönöm koszovói testvéreimnek, akik eljöttetek Belgrádba, hogy megmutassátok, mennyire szeretitek Szerbiát és a fővárost. Köszönöm nektek is, akik a Szerb Köztársaságból, Montenegróból és Észak-Macedóniából jöttetek. Köszönet mindenkinek, aki ma eljött Belgrádba – a ti Belgrádotokba. Köszönet nektek, Szerbia más részeiből érkezett polgárok – nemcsak Koszovóból –, hogy itt vagytok, és köszönöm nektek, belgrádiak, a hatalmas és csodálatos támogatást” – mondta Vučić azon a gyűlésen, amelyet az általa kezdeményezett nemzeti mozgalom megalakítása alkalmából szerveztek.

Az elnök kiemelte, hogy az esemény békés és méltóságteljes volt:

„Ma csak mosolyokat lehetett látni, ágyúlövések nem hallatszottak. Sehol sem volt probléma. Köszönöm, hogy ezt a napot, április 12-ét ilyen naggyá, jelentőssé és ünnepélyessé tettétek. Ez a nap fontos lesz.”

Hangsúlyozta, hogy az elmúlt közel 13 évben, amióta tisztséget tölt be a Szerb Köztársaságban, mindent megtett – akárcsak sok barátja és harcostársa – az ország jobbá tétele érdekében, de mindez nem sikerülhetett volna az emberek támogatása nélkül.

„Ha Önök nem lettek volna, akik megértették, mit tettünk akkor, amikor a legnehezebb volt – amikor az előző, felelőtlen kormányok miatt szó szerint egy dinár sem volt a költségvetésben, és csökkenteni kellett a nyugdíjak és fizetések egy részét – akkor ma nem tudnánk a legmagasabb nyugdíjakat és fizetéseket biztosítani. Ezek ma magasabbak, mint valaha Szerbia történelmében, és ez Önöknek köszönhető.”

Emlékeztetett a nehézségekre, amelyekkel az ország szembesült – például a migrációs válságra, a koronavírus-járványra és az ukrajnai háborúra –, majd hozzátette:

„Amikor más országokban nem jutott vakcina vagy lélegeztetőgép, nálunk volt, mert küzdöttünk, éjjel-nappal dolgoztunk, hogy megóvjuk polgáraink életét. Folyamatos támadások érték népünket Koszovóban, majd jött az ukrajnai válság. Azt mondták, nem bírjuk ki, ha ragaszkodunk az ENSZ Alapokmányához és a területi integritás elvéhez, és nem vezetünk be szankciókat hagyományos barátaink ellen. De kibírtuk – és nem tértünk le az utunkról.”

Vučić hangsúlyozta, hogy Szerbia gazdasága tavaly a második leggyorsabban növekvő volt Európában, és idén még nagyobb növekedést ért volna el, ha – mint mondta – nem tettek volna keresztbe az országnak.

Ezután így folytatta:

„Nélkületek senki és semmi vagyok, de veletek mindent el tudok érni. Köszönöm a választásokon nyújtott támogatást, a szeretetet. Ma az eszme miatt jöttetek el. A nők mentették meg Szerbiát – mindig megértettek bennünket, és a jövőbe tekintettek. Mély tiszteletem minden szerb nő felé.”

Külön köszönetet mondott a Ćaciland fiataljainak, akik – ahogy fogalmazott – esőben is kitartanak, erősek és elszántak. Üzent a blokádot tartó diákoknak is:

„Térjetek vissza az iskolába, az oktatásba. Szerbiának szüksége van rátok. Várunk benneteket – együtt akarunk dolgozni és élni veletek. Azokban is hiszek, akik másként gondolkodnak – mert ők is Szerbia jövője.”

A nyugdíjasokról is elismeréssel beszélt, akik – még a nyugdíjak csökkentése idején is – a legkevesebbet panaszkodtak. Ígéretet tett arra, hogy a jövőben növekedni fognak a nyugdíjak, mert – mint mondta – „megérdemlitek, tartozunk nektek.”

A beszéd végén saját családjának is köszönetet mondott, amiért mindent elviseltek, és hozzátette: „Mindent meg fogok tenni, hogy egyetlen politikai ellenfelünk családjának se kelljen átélni azt, amit az enyém átélt.”

Zárásként egyértelművé tette:

„Ők átmeneti kormányt akarnak, valószínűleg azért, hogy a legrosszabbak kerüljenek hatalomra. De nem lesz átmeneti kormány – szerb kormány lesz, amely a szerb nép érdekeiért harcol. A tisztességes Szerbia fog győzni, nem a ’színes forradalom’! Köszönöm, kedves emberek, a szeretetet és a támogatást – nem tudom szavakba önteni, mennyire szeretlek benneteket, és mennyit jelent számomra mindez.”