A volt Citerabarátok Klubja – amelynek tevékenységei ma a Gion Nándor Kulturális Központ keretében zajlanak – szombaton tartotta meg jubileumi, 30. Aranycitera rendezvényét.
A Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola előcsarnokában ismét felcsendült a magyar nemzeti közösség hagyományos hangszerének hangja, azzal a szándékkal, hogy a feledéstől megőrizzék a szenttamási magyarok és környékbeli honfitársaik gazdag zenei örökségét. A résztvevők véleménye szerint az Aranycitera – sok más rendezvénnyel együtt – a lehető legjobb módon hirdeti a Szenttamáson élő polgárok közös életének harmóniáját, és még szebbé, tartalmasabbá teszi a város arculatát.
A rendezvény elején Munyin Szokola Erika, az iskola igazgatónője, majd Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke köszöntötte a vendégeket. Sutus szerint a harmincéves fennállás elegendő bizonyíték arra, hogy ez a vajdasági iskolás citerások számára szervezett esemény megtalálta helyét a magyar nemzeti közösség népzenei fesztiváljai között, és ezt a hagyományt a jövőben is ápolni kell. Ezután Németh Dezső, a Gion Nándor Kulturális Központ elnöke szólt a jelenlévőkhöz, és többek között az Aranycitera elmúlt három évtizedére emlékeztetett.
Az első Aranyciterát 1995-ben szervezték meg, a nagy magyar kulturális események – a Durindó és a Gyöngyösbokréta – kísérőrendezvényeként, amelyeket akkor Szenttamáson tartottak. Az első verseny ötletgazdája Zatko Ibolya zenetanárnő és Borsi Ferenc volt. Mivel szép számban jelentkeztek gyerekek, a következő évben is megszervezték az Aranyciterát, és azóta évről évre megrendezésre kerül – mondta Németh Dezső.
Az idei rendezvény is bizonyította, hogy vannak kitartó résztvevők, akik meg akarják mutatni tudásukat, és őrzik a hagyományos hangszer hangzását.
„Mi azért vagyunk itt, hogy lehetőséget adjunk nekik, és hogy szép zenét hallgassunk. Ma több mint 120 versenyző érkezett 15 vajdasági településről, fiatal citerásokhoz illő programmal, összesen 28 versenyszámmal – ez jó jel a rendezvény jövője szempontjából. Vannak szenttamási citerások is, ami azt jelenti, hogy egy kis erőfeszítéssel újra elindulhatunk elődeink, például a Gion regényeiből ismert citerás, Rojtos Galai nyomdokain, illetve azoknak a szenttamási mestereknek az útján, akik nemcsak játszottak ezen a hangszeren, hanem készítették is azt” – üzente Németh Dezső.
A zsűri tagjai: Borsi Ferenc népzene tanár és Szabó Gabriella, az Újvidéki Rádió szerkesztője voltak.